Cenaze İşlemleri

keyboard_arrow_leftGeri

Cenaze İşlemleri

Cenaze yakını vatandaşlarımızın mezarlık amirliğine cenaze işelemleri için ölüm belgesi ile gelmeleri yeterlidir.  Vefat işlemi hastanede olduysa, ölüm belgesi hastane tarafından düzenlenmektedir. Eğer vefat evde olduysa aşağıdaki numaralardan ölüm belgesi işlemi için görevli doktor talep edilmektedir. 

  • Mesai saatleri içinde gerçekleşen vefat olaylarında belediye doktoru ölüm belgesi düzenlemektedir.
  • Evde vefat eden vatandaşlarımızın cenazeleri görevli doktorun verdiği ölüm belgesinden sonra evlerinden cenaze araçlarıyla alınarak hastane morguna kaldırılmaktadır. ( Ölüm belgesi olmadan cenazeler evden alınamaz, defin işlemi yapılamaz )

Cenaze sahiplerinin amirliğe başvurusuyla beraber vatandaşlarımıza kefen takımı ve defin tahtası ücretsiz olarak verilmektedir. Defin işlemlerinde belediyemiz herhangi bir ücret almamaktadır. Cenazeler devlet hastanesi gasil hanesinde yıkanmaktadır. Ayrıca beldeden ve köyden mahalle olarak belediyemize katılan bölgelerde evde gerçekleşen vefatlarda cenaze yıkana işlemi Cenaze Yıkama Araçlarımızla da yapılmaktadır. Bu işlemlerden sonra cenaze, araçlarımızla alınıp camilere götürülür. Cenaze sırasında vatandaşlarımızın yakınları için Minibüs ve Midibüs tahsis edilmektedir. Talep halinde Taziye Çadırı, Masa ve Sandalye gibi bütün bu hizmetler belediyemiz tarafından cenaze sahibi vatandaşlarımızdan hiçbir ücret alınmadan sunulmaktadır.